Content

9 Ocak 2019 Çarşamba

Tüberküloz veya VeremTüberküloz veya verem

Verem denilince ülkemizin ilk hekim başbakanı olan Refik Saydam'ın ismini anmadan geçemeyiz.Kendisi cumhuriyetin ilk yıllarında verem savaş dispanseri projesi ile kurtuluş savaşından yeni çıkmış ülkemizin bu önemli sorununu büyük ölçüde kontrol altına almıştır.Bugün hala bu projesi varlığını sürdürmektedir.Mycobacterium Tuberculosis...

Tüm tıp öğrencilerinin korkulu rüyası olan bu muhteşem bakteri isminin büyüklüğü ile paralel bir klinik tablo yaratmaktadır.Solunum sistemi birinci odak noktası olmakla beraber kemik(pott hastalığı),genitoüriner sistem(böbrek vs.),gastrointestinal sistem(yemek ile ilgili),lenfatik sistem(çöpçü) gibi pek çok noktayı etkiler.

Wow!Gerçekten mi yav?

Elbette.Saydıklarım yapabileceklerinin %1 i bile değildir.Gerçekten mükemmel bir bakteridir.Komple bir bölüm(göğüs hastalıkları ve tüberküloz) sadece kendisiyle ilgilenir.PPD dediğimiz tüberkülin deri testi( çapın 10mm den fazla olması belli istisnalar haricinde pozitiftir) ile tanısı konulabilir.
Tusiyer arkadaşlara son bir not:ppd tip IV alerjik reaksiyon

Peki hasta nasıl gelirse şüphelenelim?

Belirttiğim gibi bu hastalık her yeri tutabilir,her hastalıkla ayırıcı tanıya girebilir.Dolayısıyla hasta çok enteresan bir tabloyla karşımıza gelebilir.Sadece filmlerdeki gibi ipek mendilde kan görüldüğü zaman verem olmuş şeklinde değerlendiremeyiz.Kemik ağrısı olabilir,hastanın sağ-sol yan ağrısı olabilir,göğüs ağrısı olabilir vs.

Peki yok mudur bir çaresi hocam?

Tabiki de var ayıp ediyorsun yahu.Yalnız biraz uzun ve meşakkatli olacak bu iş.
Hasta 2 ay HRZE + 4 ay HR kullanacak kapiş?Ayrıca evde hastayla teması olanlara da proflaksi(koruma) başlayacağız.

Hı?H,R,Z,E nedir hocam?
Ay pardon:)Hemen açıklıyorum.H:izoniazid,R:rifampisin,Z:Pirazinamid,E:Etambutol

Hocam bişey olur mu ya?Ağır ilaçlara benziyorlar.

Olabilir tabi.Mesela izoniazid periferik nörit(çevre sinirlerde harabiyet) yapar.Rifampisinli hasta turuncu işeyebilir,ağlayabilir.Etambutol kullanan hastada görme sıkıntısı olabilir.Bu yüzden ÇOCUKTA KULLANILMAZ.Onun yerine paşaların paşası bir antibiyotik olan Streptomisin kullanılabilir.Bunun da aminoglikozid grubundan olduğunu ve bu yüzden ototoksik(kulağa zararlı),nefrotoksik(böbreklere vurur) olduğunu UNUTMA!

0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama