Content

26 Ocak 2019 Cumartesi

Tıp Fakültesi Okumak veya Tıpçı Olmak V5

Tıp Fakültesi Okumak veya Tıpçı Olmak V5

tıp ders notu ile ilgili görsel sonucu

Bugün öğrenciliğim süresince nefret ettiğim ders notu olayına değinmek istiyorum.

Ders notunun olayı nedir?

Bir kaç tane akıllı tıpçı arkadaşımızın veya bir grubun anlatılan dersleri ses kaydı veya eski usül daktilo yöntemiyle yazmalarıyla birlikte ders notu dediğimiz kıymeti kendinden menkul yazılar oluşur.Sonra bu yazılar kırtasiyeler veya fotokopi merkezlerinde çoğaltılarak diğer öğrenciler ile paylaşılır ve bu ders materyalleri ile biz hekim adayları sınava girer ve iyi ezberlediysek geçeriz.

Ne güzel işte geçiliyormuş,sen geçemedin diye mi zorun var?

Ben geçemediysem bu benim sorunum.Ama genel bir kural var ki bu yöntem üniversitenin mantığına aykırı.Üniversite akademisyenlerinin bu durumla şiddetle mücadele etmeleri gerekiyor.Kendi bilimsel anlatımları ve materyalleri çoğaltılıyor,basılıyor ve elden ele hak ihlali oluyor.Bu duruma karşı kendileri mücadele etmezlerse kim mücadele edecek?

Ne sorun olacak ki?

Çok basit bir sorun olabilir.Örneğin ders esnasında söyledikleri her laf çarpıtılabilir,farklı yerlere götürülüp onlara büyük sorun olabilir.Eğer bilimsel ders anlatmak istiyorsanız bunu yapmanızın tek yolu textbooklardır.Makaleler bile güncel textbooklara girmeden kullanılamaz.Bunları kanıtlamadan öğrencilere tecrübe diye veya başka kılıflarda ders olarak anlatmanın etik olduğunu düşünmüyorum.

Peki neden bu konuda özen gösterilmiyor?

KUSURA BAKMAYIN AMA BURANIN ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.ÜNİVERSİTELERDE BULUNAN ÖĞRETİM ÜYESİ KADROSU İŞGAL EDEN BİR ÇOK HEKİM KENDİ MUAYENE ÜCRETLERİNİ ŞİŞİRMEK İÇİN AKADEMİK ÜNVANLARINI KENDİ KLİNİKLERİNDE DAHİ ALAKASIZ OLARAK KULLANIP TİCARİ RANT ELDE EDİYORLAR.BU ÇOK YANLIŞTIR.ÖĞRENCİLERE ASİSTANLAR TARAFINDAN DERS ANLATTIRAN AKADEMİSYENLER,O ÜNVANLARIN YETİŞTİRİCİLİK NOSYONLARI İÇİN VERİLDİĞİNİ UNUTUP KENDİLERİNE ÇALIŞIYORLAR.

Açık konuşuyorum profesörlük,doçentlik ünvanlarını klinik tabelalarında,reklam panolarında kullanmak bana göre tıp bilimine ihanettir.Bunu yapmak yerine kendi derslerini iyileştirmek ve kaliteli hekim yetiştirmeye odaklanmaları gerekmektedir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama