Content

23 Ocak 2019 Çarşamba

Tıp Fakültesi Okumak veya Tıpçı Olmak V4

Tıp Fakültesi Okumak veya Tıpçı Olmak V4

tus ile ilgili görsel sonucu

Görüntüden de anlaşılacağı üzere bu yazıda TUS'u inceleyeceğiz.

Nedir TUS?

TUS yani Tıpta Uzmanlık Sınavı toplam 11 çeşit konudan oluşan,tıp adına her şeyin sorulabildiği fakat tüm bu bilgilerin sadece ÖSYM'nin kabul ettiği alan textbooklarından doğrulanabildiği bir sınavdır.Yani güncel makaleler bu sınav için textbook bilgisinin aksini belirtse dahi kabul edilmez.

TUS ne zaman yapılır?

Ülkemizde sürekli değişebilme potansiyeli olsa da 2019 itibari ile şubat ve ağustos ayları olmak üzere yılda 2 sefer yapılmaktadır.

TUS'a hazırlanma sürecinde neler yaşanır?

İşte aslında TUS'un zorluğu buradadır.Günümüzde Türk hekimleri bu çok zor sınavı kazanmak için mecburi hizmetten bir şekilde kurtulmak,TUS dershanelerine inanılmaz paralar vermek zorunda kalmaktadır.Kitaplar ve zorlu çalışma koşulları arasında geçen zaman içerisinde çalışma disiplinini kaybetmeyen adaylar sınavda oldukça yüksek puan yapabilmektedir.

Günde 12 saat civarı çalışma ile adaylar 6 ay boyunca ders çalışırlar.Bunun sonucunda da iyi bir puan yaptıkları takdirde istedikleri ihtisasa gitme hakkı kazanırlar.

TUS dershaneleri hakkında düşüncen nedir?

Kendim de bir dershaneye gitmeme rağmen bu tip kurumların fakülte temelleri iyi olan öğrencilere yararlı,orta ve düşük temelli öğrencilere ise pek bir faydasının olmadığını düşünüyorum.Bunu bilmemin sebebi ben düşük temelli bir öğrenciyim ve düşük kalite bir fakültede eğitim aldım.Dershanenin ise bana tek katkısı ders notları oldu.

Elbette ki dershaneden fayda gördüğüne inanan öğrenciler olacaktır.Fakat istatistiksel olarak TUS derecesi yapmış öğrencilerin kendi fakültelerinde de derece yapmaları ve bu fakültelerin Türkiye'nin en iyi fakülteleri olmalarının düşüncemi doğruladığına her sene şahit olmaktan artık yoruldum.

Peki bu durumdan nasıl kurtulacağız?

Ä°lgili resim

Yeni fikirler ve çözüm önerileri geliştirmeliyiz.Dershane kavramı ülkemizde çok yaygın olmasına rağmen tıp gibi bir bilim dalının gereklerini karşılayabilecek bir yapılanma değildir.Piyasadaki bilinen yolu izlemiş ve doktor enflasyonunun niteliksiz bir parçası olmuş hekimlerin bu yolların sonunda ulaştıkları nokta mutlu azınlık haricinde maddi tatminden öteye geçiyor.Öğrenmenin ve bilginin sonu yok.Dünya standartlarında hekimlik yapmak istiyorsak saçma sapan ders materyallerimizi bırakmalı ve textbooklarımıza sarılmalıyız.


0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama