Content

11 Ocak 2019 Cuma

Tıp Fakültesi Okumak veya Tıpçı Olmak V2

Tıp Fakültesi Okumak veya Tıpçı Olmak V2

Hey gidi doktorlar hey be.Belki de şu anda tıp fakültesi öğrencisi olan çoğu insana küçük yaşlarda ışık tuttun.Teşekkürler...

Not:''Malign hoca nedir''in tanımı=gestapo fikret
Fakültemizi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Tıp fakültelerinin sayısının artmasına bağlı olarak şu anda adeta doktor fazlası yaratan tek ülke olma yolunda gidiyoruz.(emin adımlarla)Peki tam da bu nokta da tıp olsun çamurdan olsun mantığı doğru mu?Bana göre kesinlikle hayır.Öncelikle seçiminizi yaparken fakültenizin akredite olmasına özen göstermelisiniz.
Akredite programlar için

Akreditasyon neden önemli?
Uluslararası tıp eğitimi kuruluşları ülkemizde bu yetkiyi UTEAK'a vermişlerdir.Bu kurum tıp fakültelerini periyodik olarak denetleyerek akredite eder.Bu sayede akredite fakülteden aldığınız diplomanın uluslararası alanda bir tanınırlığı olur.

Türkiye'de tıp eğitimi,uzmanlık gibi programların planları nasıl yapılıyor?
Ne yazık ki ülkemizde bakanlıkların iyi niyetli çalışmalarına rağmen,bu planlamalar siyasi insiyatife göre yapılıyor.Ülke doktorlarını bilime yöneltmek yerine hizmet doktorları yetiştiriliyor ve nicelik olarak çok ama nitelik olarak standartların çok gerisinde bir doktor popülasyonumuz oluyor.

Türkiye'de şu anda yaklaşık 150.000 tane doktor var.Buna rağmen hala mecburi hizmet rezaleti ile doktorların hayatından 2 sene çalınıyor.(torpilli olanlar hariç)

Mecburi hizmet nedir ve neden uygulanır?
Mecburi hizmet ülkemizde basit olarak açıklarsak,her yere sağlık hizmeti götürmek için devletin doktorlara uygulamış olduğu bir yükümlülüktür.Bir hekim mezun olduktan sonra ve sonrasında yapmış olacağı her uzmanlık için ayrı ayrı bu görevi yapmak zorundadır.

Günümüzde bu uygulama tam anlamıyla saçmalıktır!Türkiye'nin her yerinde sağlık koşulları belirli standartların üzerine yükselmiştir.Gerek sağlık koşullarının yükselmesi gerek de doktor sayısının inanılmaz boyutlara yükselmesi nedeniyle şu anda Türkiye'de doktora ulaşım zorluğu yoktur.

Dışarıdan gelen yabancı hekimlere yapılan ayrıcalıklar ne yazık ki biz Türk hekimlere uygulanmıyor.Türk hekimlerin uzmanlık yapmaları için inanılmaz TUS puanları istenirken,yabancı uyruklu kontenjanı sayesinde yabancı hekimler düşük puanlarla Türkiye'nin en güzel fakültelerinde ihtisas yapıyor ve mecburi hizmetten muaf tutuluyorlar.(Yorum yok)

0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama