Content

17 Ocak 2019 Perşembe

Siroz veya Hepatik Fibrozis

Siroz veya Hepatik Fibrozis
Bu hastalığı anlatmadan önce ondan bahsetmek istiyorum.Kendisi Türkiye'nin ilk cumhurbaşkanı,büyük bir dünya lideri(bana göre en büyüğü) ve bilimden başka bir rehber bilmeyen bir deha.Ne yazık ki aramızdan siroz nedeniyle 1938 yılında ayrıldı.Ama fikirleri hala Türk halkının yüreğinde...

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK (1881- )

OLMASAYDIN,OLMAZDIK.....

Siroz nedir?

Siroz dediğimiz hastalık karaciğerimizi işlevsizleştiren ve bağ doku formuna dönmesine neden olan inflamatuar bir hastalıktır?

Neden olur?

Image result for siroz etyoloji

Çok çeşitli nedenlere bağlı olsa da ülkemizde başlıca neden enfeksiyon(hepatitler) iken,gelişmiş ülkelerde alkol ve NASH (obesite ve diyabete bağlı yağlanma) en sık nedendir.

Belirtileri nelerdir?

Ateş,sağ alt kadran ağrısı,bulantı ve en önemlisi sarılık.

Tanısı nasıl konulur?

Tanısını anamnez,fizik muayene ve kanda ALT,AST değerlerinin normalden yüksek olması ile koyuyoruz.Bunun yanında kanda billirubin ve albumin dediğimiz parametrelerin bakılması yetmezlik hakkında fikir verebilir.Bunun yanında radyoloji görüntüleme ve biyopsi tanıyı doğrulamada yardımcı olur.

Tedavisi nasıl yapılır?

Siroz bir sonuçtur.Bu sebepten tedavi etkene yönelik yapılmalıdır.Bunun yanında karaciğer yetmezliği olan hastalarda karaciğer nakli tek çözümdür.

Daha fazla bilgi için
0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama