Content

11 Ocak 2019 Cuma

Osteoartrit(kireçlenme)

Osteoartrit(kireçlenme)


Osteoartrit nedir?
Eklem dejenerasyonu(bozulması) ile seyreden sistemik bir hastalıktır.Daha önceki bahsettiğimiz romatoid artrit ile çok karışır bu.En önemli farklarından bahsedecek olursak osteoartriti bir yıpranma hastalığı olarak düşünebiliriz.Yaşlanan ve yük taşıyan kıkırdaklarımız bir süre sonra bu basınca dayanamaz ve ilk olarak eklem aralığımız daralır.Ardından bu daralmaya bağlı olarak kıkırdaklarımız arası sürtünme artar ve kıkırdaklarımız zedelenir.En sık kalça ve diz eklemleri tutulur.

Osteoartritin belirtileri nelerdir?

Belirtiler:

Hareket ile artan,istirahatle geçen eklem ağrısı

Radyolojik görüntülemede eklem aralığının daralması,kıkırdak dejenerasyonunun görülmesi

DIF VE PIF parmak eklemlerinde heberden ve bouchard nodülleri

Tedaviler nelerdir?
Özetlersek:

1. basamakta egzersiz ve kilo kontrolü ile başlıyoruz.

2.basamakta ise hastanın şikayetleri azalmadığında ise ağrı kesiciler,steroid enjeksiyonları ve fizik tedavi egzersizlerine geçiyoruz.

3.basamakta ise artık yapacak bir şey yok.Sizi artroplasti dediğimiz platin takılması olarak bilinen(platin takmıyoruz çok pahalı bir madde o!) ameliyata alıyoruz.Tabi bu maddeler takıldıktan sonra kalitesine göre ilerleyen zamanlarda değiştirilmesi gerekiyor.Düzenli kontroller şart!

Hayat kurtarıcı bilgi:Takdırdığınız protezin MR uyumlu olup olmadığını kontrol edin!0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama