Content

9 Ocak 2019 Çarşamba

Menenjit veya Beyin Zarı İltihabıMenenjit veya Beyin Zarı İltihabıMenenjit deyince benim aklıma nedense Avrupa Yakasındaki Gaffur karakteri geliyor.Çünkü babası kendisinin yaptığı her anormal(!) harekette küçükken menenjit geçirmişti,ondandır diyerek kahkahalara boğuyordu izleyenleri.
                    Biz hastalığımıza dönelim.Evet,konumuz menenjit ya da diğer adıyla beyin zarı iltihabı...

Nedir bu menenjit?

Menenjit adı üzerinde meninks dediğimiz beyin zarlarının inflamasyonu olarak tanımlanır.

Neden olur ki?Beyin kapalı değil mi?

Evet aslında beyin en korunaklı organımız.Fakat bu inflamasyonun onunla bir alakası yok.Genellikle çocukluk çağında B grubu streptokoklar etken iken erişkinde pnömokoklar etkindir.Tabiki bunun yanında viral etkenler(Herpes grubu),müthiş bakteri tüberküloz ve mantar etkenleri de bu tabloya neden olabilir.

Nasıl tanıyacağız böyle bir hasta gelirse?Bu hasta size ateş,başağrısı,serebral disfonksiyon(bilinç bulanıklığı) ile gelir.Hastamıza yapacağımız kernig-brudzinski testleriyle ense sertliği teşhisimizi koyduktan sonra,kesin tanı için LP(belden su alınması) işlemini gerçekleştiriyoruz.LP sonucu elde edilen BOS(Beyin-omurilik sıvısı) örneğine göre bakteriyel veya viral ayrımını yaparak hastamıza tedavimizi başlıyoruz.
Tamam,hastamız menenjitmiş şimdi ne yapalım?

Tanıyı koyduktan sonra her şey çok kolay.Deksametazon(steroid) ve gram boyama sonucuna göre ampirik(olası tüm etkenlere yönelik) veya özgül antibiyotik tedavimizi uyguluyoruz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama