Content

10 Ocak 2019 Perşembe

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi
Çocukluğumuzda fox kids izlerken favori çizgi filmlerimizden biriydi ''kene''.Yıllar sonra bu kadar ağır bir tabloya yol açan bir hastalığa neden olacağını kim bilebilirdi ki?


Kim bu işin sorumlusu?
Sakin ol şampiyon!Sorumlumuz bunyaviridaegillerden ''nairovirus''.Kendisi bir RNA virüsü olup şerefsiz(!),pis diyebileceğimiz bir virüstür.(en azından bana göre)

Image result for kırım kongo kanamalı ateÅŸi virüsü           
Geçiş yolunu özetlersek;bu virüs bize kenenin vektörlüğünde(taşıyıcı) olarak gelir.Kene bizi sokar ve bingo!

Off!Kaşınmaya başladım bile.Peki nasıl anlayacağız bunu?

5 gün ile 13 gün arasında bir kuluçka periyodu var.Bu sürede hiç bişey anlayamazsınız gari.Ardından ani başlangıçlı bir ateş,kas ağrısı,halsizlik,boyun ağrısı ve katılığı,fotofobi(ışık hassasiyeti) gibi belirtiler görülür.Hastanın ağız içi,derisinin üstü gibi iç mukozal bölgelerde peteşiyel raş dediğimiz döküntülü kanamalı alanlar belirir.

Tanısını;
enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA)
antijen tespiti
serum nötralizasyonu
reverse transcriptase polymerase chain reaction (RT-PCR) assay
kültürden virüsü izole etme yöntemleri ile koyuyoruz.
Özetle;keneyi tespit ettiğiniz anda keneye kolonya veya alkol gibi maddeler ile irrite etmeyin.(Çünkü eğer kusarsa veya strese girerse işte o zaman geçmiş olsun.)Çıplak elle keneyi almayın,eldiven,bez vb araçlar kullanın.

Yapamıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.(Kahramanlık yapmaya kalkmayın)

0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama