Content

9 Ocak 2019 Çarşamba

Koroner Arter Hastalığı veya Damar Tıkanıklığı


Koroner arter hastalığı veya damar tıkanıklığı

Şimdi geldik acil servis doktorlarının korkulu rüyası,kardiyologların ise yemek yemek kadar rutin olarak tedavi ettiği koroner arter hastalığına.Bu konuyu akışkan mekaniği veya tesisatçı mantığı ile açıklayabiliriz.Fiziğim çok kötü olduğu için ben tesisatçı yolunu seçiyorum.

Koroner arterler kalbimizi besleyen minnoş borulardır.Bu borucuklar bu işlemi kalbimizin diyastol dediğimiz dolma evresinde yaparlar.Bu sayede kalbimiz diyastol evresinde kendini bütünüyle tazeleyerek yeni bir ejeksiyon(atım fazı) evresine kendini hazırlamış olur.

Peki bu koronerler nasıl tıkanıyor ki?
Bu konuda bir çok mekanizma söz konusu.En yaygın teori ise şu:

Damar endoteli(duvarı) kanın bileşimi veya akış hızı vs. gibi etkenler dolayısıyla hasar görünce inflamasyona uğrar.Burada en nihayetinde fibrozis dediğimiz bağ dokulaşma ve işlev kaybıyla seyreden süreç gerçekleşir.Tabiki fibrozis borucuğumuzu tıkar ve kanın akışı kesilerek kalbimizin beslenmesi bozulur.Bu da enfarktüs dediğimiz,dokunun iskemik(oksijensiz) kalmasına bağlı olarak nekroza gitmesine neden olur.

Peki hasta nasıl gelir bize?

Hasta bize en yaygın şikayet olarak göğüs ağrısı ile gelir.Yüksek ihtimalle yandaş hastalığı olan bir kişi olduğundan MI neredeyse bize bağırarak gelir.

Bazen çocuk hastada dahi görülebilir.Örneğin çocukta familyal hiperlipidemi dediğimiz kolesterol düzeylerinin yüksek seyrettiği hastalık varsa,karşımıza çok dramatik bir tablo çıkabilir.


Stabil anjina veya anstabil anjina nedir?

Stabil anjina dediğimiz efora yani bir aktiviteyle tetiklenen göğüs ağrısıdır.Bizi korkutmaz tedavisini rahatça yapabiliriz.Fakat eğer anstabil yani zamanı belli olmayan bir anjina varsa işte o zaman tedbirli olmalıyız.Yukarıda görmüş olduğumuz algoritmayı basitleştirirsek:

1-Eğer koroner arter hastalığından şüphelenirseniz bir EKG çekin ve ST elevasyonu ayrımını yapın.

2-Hastanın ağrısına yardımcı olmak adına NO(nitrogliserin) ve morfin verin.

3-Hastaya aspirin çiğnetin.(325 mg bakkaldan bile alabilirsiniz.)

4-Kalan işi kardiyolog abiniz/ablanız halletsin.(Eğer varsa).Yoksa en yakın merkeze sevkedin.

Not:NONSTEMI ye lütfen fibrinolitik vermeyin.Pıhtı var hadi eritelim gibi düz bir mantık bu sistemde işlemiyor ne yazık ki.

0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama