Content

14 Ocak 2019 Pazartesi

Kasık Fıtığı(inguinal herni)

Kasık Fıtığı(inguinal herni)

Image result for inguinal hernia

Konumuz,dünyanın gerek çocukluk çağında gerekse ilerleyen yaşta en sık görülen hastalıklarından biri olan inguinal herni veya kasık fıtığı.


Neden olur ki bu kasık fıtığı?
Bak şimdi!Processus vaginalis dediğimiz bir yapı var bu yapı embriyonel gelişim sırasında periton dediğimiz karın duvarımızın kasığa doğru çıkıntı yapmasıyla oluşan bir yapıdır.Bu yapı eğer ki ilerleyen dönemde kapanmazsa bu yapının içerisine iç organlarımız girebilir.Sonuç olarak kasığınızda barsağınızı taşıyabilirsiniz.

Hadi ya bilmiyodum bak!Peki ne gibi belirtiler görülür peki?

Genellikle hiç bir belirti vermeyebilir.Sadece çocuklarda ağladıkları zaman kasıkta bir şişme görebilirsiniz.Bu sebepten iyi bir fizik muayene şarttır.Özellikle miadından önce doğan çocuklarda.(prematüre doğum)

Bu hastalığın yok mudur bir tedavisi?

Elbette vardır.İnguinal herninin tek tedavisi ameliyattır.Günümüzde en sık yapılan ameliyat Lichtenstein tipi hernioplasti dediğimiz ameliyattır.Tabi bunun yanında laparoskopik veya endoskopik yöntemler de kullanılabilir.

Hastalık bebeklik döneminde tanı aldığında acil olarak cerrahiye gönderilmelidir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama