Content

9 Ocak 2019 Çarşamba

Hipertansiyon veya Tansiyon Yüksekliği

Hipertansiyon veya Tansiyon yüksekliği

Doktor oğlum/kızım ......amcanın/teyzenin bir tansiyonuna bakıver...

Ösym sonucu gönderdiği anda eğer tıp fakültesi yazdığı takdirde çevreniz size doktor olarak bakmaya başlar.Bunun gereği olarak da gerçek ismi sfigmomanometre olan (off çok havalı) ama halkımızın tansiyon aleti olarak bildiği alet elinize tutuşturulur.Komşu,mahalle bakkalı,hatta tanımadığınız akrabalar dahi bu bedava sağlık hizmetinden faydalanmak için sıraya girer.

Peki nasıl ölçeceğiz?

Öncelikle hastanızı oturtun ve son birkaç saat içinde cugara(sigara),kahfe(white chocolate mocha) gibi şeyler içip içmediğini sorun.Nefes alıp verişini kontrol edin.Eğer takipneik(hızlı nefes alışverişi) ise hastanızı sakinleştirin ardından tansiyonunu ölçün.

Manşon dediğimiz ucuz bez parçasını tercihen sol koluna taktıktan sonra,stetoskopunuzu hastanızın kübital bölgesine(iç dirsek bölgesi) koyun ve o müthiş korotkoff(rus futbolcu değil) seslerine hazırlıklı olun.Vanamızı kapattıktan ve manşonumuzu şişirdikten sonra hastanın kolundaki o akış kesilecek.Bu da hastamızda biraz panik ve ağrı yapabilir.Bu sebepten hızlı olun ve ölçün şu tansiyonu!Vanayı yavaş yavaş açın ve bırakın sanat konuşsun.Ses kesildikten sonraki birinci ses hastanın sistolik(atış),bu hışırtı sesinin geçtiği nokta ise diyastolik(doluş) basıncını verir.

Genelde tıp öğrencisiyseniz ve hoca başında bu tansiyonu ölçüyorsanız tansiyonu 3 basamaklı sayılar(12/8 değil,120/80 mmhg şeklinde) ile söylemenizde fayda var yoksa hocanızdan azar yemeniz olasıdır.Sonra demedi demeyin.Ölçtük tansiyonu da 180/120 çıktı şimdi ne yapacağız?
Bir imam çağırın bundan sonrasına karışmayın.(ŞAKA)
Hastamıza bir kardiyoloğa gitmesini söylüyoruz ve genel bir taramadan geçmesini tavsiye ediyoruz.Eğer gitmezse,birinci söylemiş olduğum öneriyi şaka kapsamından çıkartabilirsiniz.Çünkü bu tansiyonun anormalliğinin farkına varmasını hastamızdan beklememiz gerekmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama