Content

13 Ocak 2019 Pazar

Henoch-Schonlein purpura


Henoch-Schonlein Purpuraİsmi çok havalı olan başka bir hastalığa geldi sıra.Çocukluk çağının en sık görülen sistemik vasküliti(damar iltihabı):HSP


HSP nedir?
HSP purpura denilen döküntüler ile seyreden sistemik romatolojik bir hastalıktır.Çocukluk çağının en sık görülen vaskülit tipidir.

HSP neden olur ki?
HSP'yi tetikleyen faktörler tam olarak bilinmese de genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu gibi enfeksiyonlardan sonra tetiklendiği düşünülmektedir.IgA dediğimiz mukozal immunglobulin olarak bilinen proteinlerin böbrek,deri,sindirim sistemi gibi bölgelerde birikmesi sonucu sistemik bir hastalık tablosu oluşur.

HSP belirtileri nelerdir?
Karın ağrısı
Artrit(Eklem iltihabı)
Ele gelen purpurik döküntüler
Böbrek tutulumu

Tanısı nasıl konulur?
Tanısı için belirli bir test yoktur.Anamnez,fizik muayene ve kanda CRP ve ESR seviyeleri hastalık hakkında önemli fikir verir.

Tedavisi nasıl yapılır?
Genellikle kendiliğinden geçer.Eklem ağrıları için NSAİİ(antiinflamatuar) türevi ilaçlar kullanılabilir.Şiddetli durumlarda prednizolon gibi steroid türevi ilaçlar kullanılabilir.

Ek okuma için

0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama