Content

9 Ocak 2019 Çarşamba

Gribal enfeksiyon veya Grip


Grip

Ya grip de anlatılır mı ne gerizekalı adamsın dediğinizi duyar gibiyim hatta duyuyorum bile.Çevremizde özellikle de bu yazıyı yazdığım kış mevsiminde grip enfeksiyonu yaygın bir şekilde görülüyor.

Grip virüsü RNA virüsü dediğimiz bir aileye mensup.Resimdeki gibi hastayı yatak döşek yatırabilir.Ateşini fırlatır,kolunu kaldıramaz duruma getirir.

Cennete ay pardon! acile hoşgeldiniz.

Eşiniz,dostunuz veya sokaktan geçen herhangi bir adam mekanınız olan acile başvurduğunda yapmanız gereken bir takım şeyler var.

A)Al şu antiinflamatuarı burdan git derseniz hasta sizi yüksek ihtimalle döver.(zaten dövmeye bahane arıyorlar)

B)Gel sana bir damar yolu açalım,bir de ciğerleri dinleyelim ki bakalım senin şu grip gerçekten gripmiymiş?derseniz tebrikler siz olmuşsunuz demektir.Fakat bu durumda bekleyen 8216963191742759757426976329 adet hasta ve daha önemlisi yakınları yedi sülalenize küfreder,ve yine belki de dayak yersiniz.

Sonuç olarak her türlü dayak yeme riskiniz var.Niye doktor oldunuz o zaman kardeşim.

Yapılacak şeyler:

Çömez veya interne durumu pasla.diğer hastalar ile ilgilen.Hastanın vitalleri yani temellerinde bir sıkıntı yoksa enfeksiyoncudan laf yeme pahasına yaz antibiyotiği gitsin.Tabiki bu pratik bilgidir.Normalde hastaya nsaii vermen,gerekirse vitamin takviyesi önermen ve sıvı almasını teşvik etmen gerekir.Tabi ''normalde'' yani türkiyeden sonraki ilk çıkışta.

0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama