Content

9 Ocak 2019 Çarşamba

Behçet Hastalığı(asın bayrakları)

Behçet Vasküliti(damar inflamasyonu) veya Hastalığı
Bu hastalığımız ise bizden biri tarafından Dr.Hulusi Behçet(dermatolog) tarafından 1937 yılında tanımlanmış olup,bu tanımı ile nobele aday gösterilmiştir.(şaka şaka kimse doğru düzgün sahip bile çıkmıyor,organik hoşaf yapsaydı daha iyi olurdu.)What the hell is behçet?

Behçet hastalığı aslına bakacak olursa önemli bir destrüksiyonla(yıkım) ile giden bir hastalıktır.Bir çok tanısı koyulamayan hastalıkla ayırıcı tanıya girer.(house m.d)Büyükten küçüğe her türlü damarı tutabilir bu da hastalığın yaratacağı tahribatın çeşitli olmasına neden olur.

Tanısı nasıl konulur?

Basit bir mantığı vardır.ORAL AFT(PAMUKÇUK)+GENİTAL ÜLSER(İÇİ DELİK ÖDEMLİ YARA).
Bu ikili bize neredeyse elimizle koymuş gibi behçeti verir.
Tanı kriterlerini resimdeki gibi gruplayabiliriz.Burada üzerinde durmak istediğim nokta paterji testi dediğimiz test.

Paterji testi nedir?

Bu testi şu şekilde yapıyoruz.Elimize kalın uçlu bir iğne alıyoruz.Ön kolun kılsız kısmına oblik olarak batırılır.Her iki kola aralıklı olarak 3 adet yapmalıyız.(güvenilir sonuç için)Ardından bu iğne batırdığımız bölgeleri daire içine alıyoruz ve 24-48 saat bekliyoruz.Eritemli papül(deri kabartısı) veya püstül(papülden büyük döküntüler) oluştuğu takdirde sonuç pozitif olarak değerlendirilir.

Behçetin tedavisi nedir?(http://behcet.medicine.ankara.edu.tr/?page_id=63)
Hastalığa yaklaşım bir çok klinik dalların sıkı bir işbirliğini gerektirdiğinden, tedavi çoğu zaman oftalmolog, dermatolog, romatolog-immunolog, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile birlikte dahili ve cerrahi dal uzmanları ile birlikte iletişim içinde yürütülmektedir.

Gerektiğinde yapılabilecek tedavi yöntemleri:

— İlaçla tedavi
— Fizik tedavi
— Rehabilitasyon
— Psikolojik önlemler
— Cerrahi tedavi

Hangi tip tedavi veya tedavilerin uygulanacağı, ilaçların seçimi, süresi ve dozu hekim tarafından düzenlenir. Hastalığın tedavi ve takibinde hastanın uyumu çok önemlidir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama