Content

13 Ocak 2019 Pazar

Atopik dermatit veya egzama

Atopik dermatit veya egzama''Biraz da eğlenelim değil mi ama''diyerek dermatolojik bir hastalığı inceleme kararı aldım.Konumuz ismi geçtiğinde bile kaşındıran bir hastalık olan atopik dermatit.
Atopik dermatit ne ola ki?

Birinci olarak isminin inanılmaz havalı olduğunu kabul etmek lazım.Düşünsene hem dermatitsin bir de atopiksin yani böyle kalıplara sığmıyorsun.Cool bro.

Öhö öhö!Konumuza dönecek olursak atopik dermatit yani egzama temelinde alerjinin olduğu kaşıntı ve kızarıklık ile seyreden bir hastalıktır.Çocuklarda %2-10 erişkinlerde %1-3 arasında görülmektedir.

Atopik dermatitin belirtileri nelerdir?
  • Süt çocukluğu döneminde en sık yüzde (sıklıkla yanaklarda), saçlı deride, diz ve dirsek bölgelerinde ve kulak arkasında görülür. Bez bölgesi genellikle etkilenmemiştir.
  • İki yaşından büyük çocuklarda daha çok dirsek önü, diz arkası, boyun, el ve ayak bileği bölgesini tutar. Tutulan bölgelerde deride kalınlaşma, kabalaşma ve deri çizgilerinin belirginleşmesi gözlenir.
  • Ergenlik döneminde kaşıntı ve deride kalınlaşma ön plandadır. Lezyonlar daha çok el ve ayak bilekleri, kol ve bacakların iç yüzlerinde, göz çevresi, yüz, boyun ve gövdenin üst kısmındadır. Bu dönemde egzama sadece ellerde görülebilir. Genellikle ciltte çizgilenme, kalınlaşma ve renkte koyulaşmaya neden olur.
Atopik dermatit nasıl tanı alır? 

Fizik muayene  özellikle inspeksiyon(göz ile inceleme)
Alerji testleri

Atopik dermatitin tedavisi nedir?

Burada önemli olan bir kaç nokta var.Belirttiğim gibi bu hastalık çok yoğun kaşıntı ile gider ayrıca kuruma yapar.Sonuç olan kaşınan ve kuru bir deri enfeksiyonlara açık hale gelir.

Öncelikle kaşıntıyı önlemeliyiz.Bunun için antihistaminik türevi ilaçlar ve antipruritik kremler(kaşıntı önleyici) kullanılabilir.Bunun yanında terleme önemli bir kaşıntı uyarıcısıdır bu sebeple hastamızda ince pamuklu kumaşlı giysiler tercih edebiliriz.

Kaşıntıyı kesemedik ve bazı bölgeler iltihap kaptı diyelim.Topikal steroid türevi kremler ile kontrol altına alabiliriz.

Enfeksiyon oluşmuşsa etkene yönelik antibiyotik tedaviye geçebiliriz.0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama