Content

11 Ocak 2019 Cuma

Amyotrofik Lateral Skleroz(ALS)

Amyotrofik Lateral Skleroz(ALS)
14 Mart 2018 tarihinde aramızdan ayrılan ünlü Profesör Stephen Hawking'in de yakalanmış olduğu ALS hastalığını işleyeceğiz.Kendisi dünyanın gelmiş geçmiş en önemli bilim insanlarından biriydi.Hastalığı ağır olmasına rağmen başardıkları ile tüm dünyaya örnek oldu.

ALS nedir,ne değildir?


ALS hastalığını anlayabilmemiz için öncelikle medulla spinalis yapısını anlamalıyız.Medulla spinalisin yani omuriliğin ön lifleri motor ve arka lifleri duyu lifleri olarak bilinir.

ALS hastalığı yalnızca motor lifleri etkileyen,skleroz(işlevsiz hale dönüştüren yıkım) ile seyreden bir sinir hastalığıdır.Bunun sonucu olarak da inerve olmayan kas atrofiye yani erimeye gider.

ALS nin belirtileri nelerdir?

Kişiden kişiye değişiklik göstermek ile beraber ilerleyici bir hastalıktır.Bununla birlikte ilerleyici kas güçsüzlüğü ile seyreder.Hasta günlük işlerini giderek yapamaz bir duruma gelir.


Tanısı nasıl konulur?

  • Electomyografi (EMG) ve NCV(periferik sinir iletim hızı ölçümü)
  • Kan ve idrar testleri 
  • X-ray, magnetic resonance imaging (MRI)
  • Servical omurların myelogramı
  • Kas ve/veya sinir biyopsisi
  • Nörolojik muayene


Tedavisi nedir?
Şu anda tedavi metodları araştırmakla beraber FDA onaylı bir ilaç olan Riluzol(Rilutek®) hastalığın ilerlemesini önlemek için kullanılmaktadır.

ALS hakkında daha fazla bilgi için

0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama