Content

9 Ocak 2019 Çarşamba

Ameliyata gireceklere genel bir rehber

Ameliyata gireceklere genel bir rehber
Ameliyata giricem de...Prof. ..... yapacak.
Öncelikle belirtmemiz gereken kurallardan en önemlisi şudur ki anesteziyi aldıktan sonra eğer ki bir devlet üniversite veya eğitim-araştırma(!!!) hastanesindeyseniz büyük bir ihtimalle sizin minicik,tatlış fıtığınızı veya o şiş bademciklerinizin ameliyatını asistan dediğimiz (isviçre çakısının insan versiyonu) olan abilerimiz/ablalarımız yapmaktadır.Ama korkmayın lütfen.Onlar da en az prof ''bilmem kim'' kadar bu operasyonları iyi yaparlar.(genelde)
Ameliyat öncesi ne yapmalıyız?

Her şeyden önce parayı yatırmalısınız.(BMW nin taksidini neyle ödeyeceğiz).Bu sözün şaka olduğunu anlamadıysanız zaten ameliyat olmayın,doğal seleksiyonu bekleyin o sizi bulur.

Ciddi olursak,ameliyat öncesi doktorunuzdan ameliyat öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gerekenleri iyice öğrenin.Hayatınızın bu sürecini doğru planlayın ve planlarınızı aksatmayacağından emin olun.

Her şey tamam konuştum doktorla da sıkıntı yok.

Evet o zaman sizi anestezi bölümüne alalım.(Buraya kadar ac grafisi,ekg vb temel raporları aldığınızı varsayıyorum)Anestezi bölümü ameliyatınızın en kilit noktasını oluşturur çünkü ameliyat öncesi ve cerrah işini bitirip gittikten sonra sizinle ilgilenecek olan bölümdür kendileri.Size bir takım sorular soracaklar.Ek hastalıklar,kullanılan ilaçlar,takma diş vs.Eğer bunların hepsinden geçerseniz anestezi size böyle kocaman bir onayı basar ve tebrikler artık cerrahi için hazırsınız.

Başka?

Şimdi geldik en önemli konuya.KATI YEMEK VE SU GİBİ SIVILAR 8 SAAT ÖNCESİNDEN
KE-Sİ-LE-CEK!!!Şakası yok bu işin,yersen ölürsün asker ö-lür-sün.Tabi eğer kan sulandırıcı falan kullanılıyorsa 1 hafta öncesinden kesilmelidir.Yoksa niagara şelalesi gibi kanarsınız.Tekrar diyorum,şakası yok bu işin.

Tamam,tamam kızma hocam şimdi ne yapacağız?

Her şey tamamsa kalanı bilgili türk cerrahlarına(genel cerrahlar ve ortopedistler hariç bence onlar başka bişey) bırakın.

Anestezi verildi,müzikler açıldı,cerrah yıkandı(dezenfeksiyon),hadi başlayalım.


0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama