Content

9 Ocak 2019 Çarşamba

Akut Apandisit

Akut Apandisit

Evet.şimdi dünyanın en basit konusu ile başlıyoruz.Dünyada 7 den 70 e kadar en sık görülen karın ağrısı nedenlerinden biri olan apandisit dediğimiz hastalık nedir ne değildir onu inceleyelim.


Appendix vermiformis nedir?

Halk arasında kör bağırsak olarak da bilinen bu yapının günümüzde hala ne işe yaradığına dair kesin bir görüş olmamakla birlikte içinde bulunan lenfoid doku nedeniyle bağışıklık sisteminde görevli olduğu zannediliyor.

Apandisit neden olur?

Apandisit dediğimiz durum=bu organın inflame yani hasarlı olması durumudur.Bunu yapabilecek olan durumlar bir kuruyemiş tanesinden tutun da dışkıya kadar bir yapının apendiks lümenini yani içini tıkaması sonucu apendiks yapısının obstrükte olması ve dolaşım yapısının bozulmasına bağlı hasarlanmasıdır.

Peki nasıl anlayacağız?

Ondan kolay bir şey yok:)Bir kere öncelikle karın ağrısı olmazsa olmazımız.Önce periumblikal yani göbek çevresinde başlar sonrasında ise hastanın sağ alt kadranına yani karnının sağ altına yayılır.
heee eğer genel bir ağrı varsa yani hasta karnını dokundurtmuyorsa o zaman geçmiş olsun.Nurtopu gibi bir peritonitiniz olmuş diyebiliriz.Bunun dışında hasta kusar,kustuktan sonra ağrısı başlar.Ateşi çıkabilir,kan aldığınızda fırlamış crp seviyeleri size göz kırpabilir.Ama korkulacak bir şey tabiki de yok yeterli apandisiti erken tanıyın ve hastayı ağrı kesici verip göndermeyin:)Unutmadan bir sürü testi var bunun mcburney,obturator,psoas vs. onları da bir zahmet yapın
Bu arada durumdan şüphelenirseniz bir zahmet hastayı altın standart olan tomografiye sokun.Hamileyse de ultrasona gönderin ki ilerleyen saatlerde uyandırdığınız genel cerrah size küfür etmesin!

Tedavisi nedir?

Acil servis doktorları için=telefon açıp genel cerrahi icapçısına ''abi bir gelirmisin?''(tabiki önce hastanın sıvı resüstasyonunu sağlayın)
Genel cerrahi icapçısı için=laparoskopik veya açık apendektomi

0 yorum:

Yorum Gönder

Herkes için tıp kanıta dayalı,basit ve eğlenceli tıbbi bilgiler vermek üzerine kurulmuş olup blogdaki bilgiler ile tedavi yapılması önerilmez,sorumluluk kabul edilmez.

Herkes İçin Tıp©

Arama